rybnik1.pl

Sąd Okręgowy w Gliwicach II Wydział Zamiejscowy Cywilny w Rybniku

Sąd Okręgowy w Gliwicach II Wydział Zamiejscowy Cywilny w Rybniku

Luty 07
10:47 2013

Wydział Zamiejscowy Cywilny Sądu Okręgowego w Gliwicach jest placówką państwową, która znajduje się w rybnickim śródmieściu przy ulicy Józefa Piłsudskiego 1. Oprócz osobistej wizyty w sądzie, możliwy jest kontakt telefoniczny, a także można wysłać faks (w obu przypadkach obowiązuje ten sam numer: 32 42 21 727). Istnieje również możliwość kontaktu za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem cywilny2@gliwice.so.gov.pl. Wydział ten obejmuje swoją działalnością teren Jastrzębia Zdroju, Raciborza, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego i Żor.

Sąd Okręgowy w Gliwicach II Wydział Zamiejscowy Cywilny w Rybniku jest instytucją czynną od poniedziałku do piątku od godziny 7:30 do godziny 15:30. Dyżury pełnione są w poniedziałki w godzinach 15:30 – 18:00. Osoby zainteresowane kontaktem z Biurem Podawczym Wydziału mogą się do niego udać w dni robocze w godzinach 7:30 – 15:30. Kasa Wydziału jest czynna w godzinach od 7:30 do 15:00 z przerwą od 11:00 do 11:15.

II Wydział Cywilny (Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku) odpowiada za rozpoznawania w pierwszej instancji głównie spraw cywilnych i rodzinnych (są to na przykład postępowania w sprawach małżeńskich, w sprawach relacji pomiędzy rodzicami, a dziećmi, z zakresu prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych, w sprawach naruszenia posiadania, w sprawach gospodarczych, w sprawach o uznanie umowy za niedozwolonej, w sprawach z zakresu regulacji energetyki, telekomunikacji, poczty oraz transportu kolejowego).

W II Wydział Cywilnym (Ośrodku Zamiejscowym w Rybniku) rozstrzygane są również sprawy wchodzące w zakres prawa górniczego i geologicznego z obszaru właściwości sądów rejonowych z terenu Jastrzębia Zdroju, Raciborza, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego i Żor. W przypadku chęci wszczęcia cywilnego postępowania nieprocesowego należy złożyć odpowiedni wniosek. W postępowaniach takich brakuje stron. Są jedynie wnioskodawcy oraz uczestnicy. Nie ma również wyroków w takich sprawach, tylko postanowienia. Oczywiście przysługuje apelacja i kasacja zarówno w przypadku wyroków, jak i postanowień.

Powiązane artykuły

Skomentuj jako gość - bez rejestracji!

Znajdź nas na Facebooku