rybnik1.pl

Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Rybniku

Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Rybniku

Luty 07
10:32 2013

Powiatowy Rzecznik Konsumentów jest instytucją zlokalizowaną w budynku rybnickiego Starostwa Powiatowego zlokalizowanego przy ulicy 3 Maja 31 w śródmieściu. Z Rzecznikiem spotkać się można osobiście pod warunkiem wcześniejszego, telefonicznego umówienia wizyty pod numerem 32 42 28 300 (numer wewnętrzny 35). Faks można wysłać pod numer 32 42 21 065. Istnieje także możliwość kontaktu email z Rzecznikiem pod adresem rzecznik@starostwo.rybnik.pl. Rzecznik urzęduje od poniedziałku do środy w godzinach 8:00 – 15:00, a w czwartki w godzinach 15:00 – 17:30.

 Powiatowy Rzecznik Konsumentów swoją działalnością podlega pod Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Załatwia on sprawy związane z ochroną konkurencji i konsumentów na terenie Rybnika i okolic. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejmuje działania, takie jak kontrola przestrzegania prawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Wydawane są decyzje w sprawach spornych, prowadzona jest kontrola bezpieczeństwa produktów, wykonywane są czynności mające na celu ochronę praw konsumenta. Nadzorowana jest również pomoc publiczna dla przedsiębiorców oraz wykonywanych jest wiele innych zadań.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajmuje się załatwianiem zbiorowych spraw konsumentów. Jeśli chodzi o Powiatowego Rzecznika Konsumentów, to załatwia on sprawy indywidualne. Pomoc ta jest bezpłatna. Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Rybniku zapewnia bezpłatne porady dla konsumentów z zakresu ich praw oraz ochrony ich interesów. Rzecznik składa również wnioski w sprawie ochrony konsumentów i ich praw. Oczywiście jego zadaniem jest również ścisła współpraca z odpowiednią delegaturą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także z organizacjami Inspekcji Handlowej oraz z organizacjami zrzeszającymi konsumentów. Oprócz tego Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Rybniku wytacza powództwa oraz wstępuje za zgodą konsumentów do toczącego się postępowania związanego z ochroną interesów konsumentów. W przypadku wykroczeń naruszających prawa konsumenckie, Powiatowy Rzecznik Konsumentów bierze udział w postępowaniu, jako oskarżyciel publiczny.

Powiązane artykuły

Skomentuj jako gość - bez rejestracji!

Znajdź nas na Facebooku