rybnik1.pl

MI LIGHT - żarówki sterowane za pomocą telefonu

Nowe terapeutki załogi CODA. Kim są?

Nowe terapeutki załogi CODA. Kim są?

Lipiec 30
11:13 2014

Coda, Emi i Tessi – to członkinie nowej załogi powstałej właśnie spółdzielni socjalnej CODA. To pierwsze tego typu centrum na terenie naszego miasta, dedykowane nie tylko dzieciom, ale i osobom starszym.                                                                        

 

fot. CODA

fot. CODA

Coda, Emi i Tessi, trzy suczki, Golden Retrievery są częścią grupy powstałej spółdzielni socjalnej CODA – Centrum Opieki, Dogoterapii i Aktywizacji.

Niewątpliwie do dziewięciu członków naszej załogi, którą stanowią pedagodzy, terapeuci, logopeda i fizjoterapeuta nie możemy nie doliczyć naszych trzech suczek, Cody, Emi i Tessi – mówi Beata Mazur, kulturoznawca i prezes zarządu CODA Centrum Opieki, Dogoterapii i Aktywizacji – Suczki mają bardzo zróżnicowane charaktery. Tessi jest opanowana, to taka ostoja spokoju, Emi natomiast to żywioł energii i świetny pies dla osób wycofanych np. z depresją. Coda jest najmłodsza, i jeszcze trudno określić jej charakterek, bo zarówno jest wesoła, biega, ale też lubi się przytulać – dodaje Beata Mazur.

CODA Centrum Opieki Dogoterapii i Aktywizacji to pierwsze tego typu centrum na terenie naszego miasta, oferujące nie tylko opiekę dzieciom i osobom starszym,  ale też szerokie spektrum zajęć ogólnorozwojowych od logopedię po dogoterapię.

Powstało w ramach projektu Inkubator Ekonomii Społecznej Subregionu Zachodniego, realizowanego przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, Urzędy Miasta w Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju, Starostwa Powiatowe w Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i Raciborzu oraz Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych.

Dla dzieci i młodzieży spółdzielcy planują zarówno zajęcia grupowe, takie jak warsztaty polonistyczne, czy też indywidualne logopedyczne np. w postaci – wcześniej wspomnianej – dogoterapii.

Staraliśmy się, żeby nasza oferta była kompleksowa, żeby w pełni wykorzystać kompetencje i umiejętności członków spółdzielni, ale jednocześnie, żeby odpowiadała na potrzeby klientów – zachęca prezes CODA. Od przyszłego roku w okresie wakacyjnym dzieci i młodzież będą mogły skorzystać z oferty półkolonii. – Ciągle jest duże zapotrzebowanie na „wakacje w mieście”. Nam zależy, żeby ta oferta nie była taka typowa, tylko różniła się od tego, co oferują np. ośrodki kultury. – dodaje logopeda i jedna z członkiń spółdzielni Barbara Adamczyk.

Spółdzielnia jest specyficznym przedsiębiorstwem z kilku powodów. Przede wszystkim to z jednej strony działalność gospodarcza, ale z drugiej spółdzielnia wypełnia obowiązek społeczny i nie działa dla zysku.

Najważniejsze dla nas było, żeby naszą spółdzielnię współtworzyły osoby, które z jednej strony mają wysokie kwalifikacje, ale z drugiej są nastawione na działalność społeczną. Nasza działalność statutowa to działania na rzecz porozumienia międzypokoleniowego, międzygrupowego i międzykulturowego, i chociaż z naszej oferty może skorzystać każdy, nasza działalność przede wszystkim będzie skierowana do dzieci i osób starszych – mówi Barbara Adamczyk.

Dużą część działań spółdzielni będzie też stanowić działalność nieodpłatna na rzecz lokalnego społeczeństwa. Spółdzielcy już teraz współpracują z żorskim Hospicjum im. Jana Pawła II. Nieodpłatnie będą świadczyć też pomoc w placówkach szpitalnych z terenu Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego w zakresie dogoterapii.
Już z początkiem sierpnia spółdzielcy zapraszają do biura obsługi klienta, które będzie mieścić się na Placu Wolności 19. Od sierpnia można także korzystać z zajęć indywidualnych i opieki domowej, a od września ruszą stacjonarne zajęcia grupowe.

Powiązane artykuły

Skomentuj jako gość - bez rejestracji!Ostatnie pytania i opdowiedzi

Znajdź nas na Facebooku