rybnik1.pl

MI LIGHT - żarówki sterowane za pomocą telefonu

Dom Zucha pomieści kolejne 50 osób

Dom Zucha pomieści kolejne 50 osób

Lipiec 24
14:49 2014

Od 19 lipca do 2 sierpnia rybniccy harcerze goszczą dzieci z partnerskich miast Rybnika na Ukrainie. Uczestnicy wypoczywają w Bazie Obozowej Hufca Ziemi Rybnickiej w Wapienicy. Już jutro otwarcie kolejnej części Domu Zucha.

 

Dom Zucha źródło: ZHP Rybnik

Dom Zucha źródło: ZHP Rybnik

Hufiec Ziemi Rybnickiej kojarzony jest głównie z Wapienicą. To tam co roku w okresie letnim odbywają się obozy dla harcerzy jak i tych niezrzeszonych. Leśna polana, zapach ogniska i dźwięk gitary przyciąga co roku kilkaset osób. Cyklicznie w okresie wakacyjnym goszczą tam skauci ze Szkocji czy też dzieci z domów dziecka. Tym razem na zaproszenie Miasta Rybnik do harcerskiej bazy zawitali mieszkańcy Ukrainy. Jest to jeden z elementów pomocy mieszkańcom naszych sąsiadów, a w szczególności ludności posiadającej polskie korzenie.

Obozowy ośrodek jest dostępny cały rok, a w szczególności dla najmłodszych zuchów. Stało się tak, dzięki modernizacji obiektu. Na terenie harcerskiej bazy został wybudowany Dom Zucha, który został wsparty finansowo przez Klarę Szymańską, żonę przedwojennego komendanta rybnickiego hufca, Stanisława Szymańskiego. Para poznała się w Bielsku – Białej. Oboje byli nauczycielami w tamtejszych szkołach. Stanisław Szamański brał udział w obronie kraju we wrześniu 1939 roku, służył w armii gen. Władysława Andersa. Po wojnie dotarła do niego żona i oboje osiedlili się w Szkocji. Tam prowadzili pensjonaty dla osób samotnych, uczyli w polskich szkołach i prowadzili drużyny harcerskie.

Budowa Domu Zucha rozpoczęła się w 1999 roku. Cały swój majątek druhna Szamańska przekazała na budowę ośrodka dla zuchów w Wapienicy. Poza tym inwestycję wsparto także dofinansowaniem ze środków unijnych.

14 sierpnia 2010 roku Dom Zucha został oficjalnie otwarty. Wówczas W uroczystości wziął udział Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Wówczas do dyspozycji oddano 48 miejsc. Zakończenie budowy kolejnej części Domu Zucha zaplanowano na jutro, 25 lipca, tym samym otwierając go dla kolejnych 50-ciu osób.

Powiązane artykuły

Skomentuj jako gość - bez rejestracji!Ostatnie pytania i opdowiedzi

Znajdź nas na Facebooku